Opuszczone

Uroczyste odsłonięcie rzeźby Sylwestra Ambroziaka „Opuszczone”

 
Kiedy: 8 listopada (środa), godz. 14.00
 
W imieniu Instytutu Badania i Upowszechniania Kultury i Centrum Sztuki Współczesnej i mamy przyjemność zaprosić Państwa na uroczyste odsłonięcie rzeźby Sylwestra Ambroziaka „Opuszczone (Wiszące i Leżące Małe)” w Parku Rzeźby przy CSW w Toruniu.
 
WSTĘP NA WYDARZENIE JEST WOLNY!
 
Projekt został dofinansowany ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023” pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

.

Sylwester Ambroziak należy do najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów, dzięki konsekwentnemu wykorzystywaniu figury człowieka o charakterystycznej grubo ciosanej sylwetce. Artysta urodzony w 1964 roku, dyplom uzyskał w 1989 na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Grzegorza Kowalskiego. Rzeźby z cyklu „Opuszczone”(2010-2011) to dzieło odrębne w całej twórczości S. Ambroziaka. To projekt oryginalny i nowoczesny, wykorzystujący tradycyjny warsztat rzeźbiarski w połączeniu z ruchem. 
Cykl „Opuszczone” obejmuje grupy rzeźb: nr 1 – dwie rzeźby leżące obok siebie, o dł. 160 cm, nr 2 – dwie rzeźby zestawione plecami, o wys. 160 cm, do podwieszenia na wys. ok. 200 cm, nr 3 – dwie rzeźby zestawione plecami, o wys. 250 cm, do podwieszenia na wys. ok. 60 cm. Wszystkie rzeźby wykonane z żywicy epoksydowej, barwionej. Figury, przedstawiające istoty dziecięce, są zestawione w pary. Ukazane w przysiadzie, stykają się ze sobą plecami, co konotuje zarówno ich odwrócenie od siebie, jak wzajemne wspieranie. Artysta porusza tu problem alienacji, opuszczenia, samotności, co jest wyjściem do ogólniejszych rozważań na temat osamotnienia nie tylko dzieci i młodzieży, ale wszystkich pozostawionych sobie samym. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023, możliwa jest prezentacja całości cyklu w postaci ruchomej instalacji rzeźbiarskiej umieszczonej w publicznej przestrzeni Parku Rzeźby.